Zastosowanie eterycznego olejku lawendowego
Zastosowanie:
O olejku lawendowym mówi się jako o olejku o najbardziej wszechstronnym działaniu. Jego przeciwbólowe, antyseptyczne i antybiotyczne właściwości sprawiają, iż olejek ten może być doskonałym lekiem przy przeziębieniu lub grypie, ponieważ znakomicie łagodzi katar i kaszel. Lawenda ma też działanie uspokajające. Łagodzi depresje, lęki, nerwy a także ułatwia zasypianie. Jednak nie tylko, bo z innej strony pobudza przy wyczerpaniu i zmęczeniu psychicznym – pobudza pracę układu nerwowego. Ze względu na antyseptyczne i przeciwbólowe działanie olejku lawendowego stosowany jest właśnie przy oparzeniach i zranieniach, gdyż zapobiega infekcjom i powstawaniu blizn.
„RECEPTURY:
garść płatków owsianych + 2 krople olejku z rozmarynu + 2 krople olejku lawendowego
Peeling do ciała, idealny dla skóry tłustej. Jeśli chcesz uzyskać efekt peelingu gruboziarnistego, możesz dodać do powyższej mieszanki mielone orzechy lub nasiona roślin strączkowych a następnie dokładnie zmielić całość w blenderze.
wywar mydlany 225 ml + olej z migdałów 5 ml + 2 krople olejku lawendowego + 5 kropli nasion marchwi
Zastosuj powyższy przepis i stwórz swój własny, pobudzający i przede wszystkim naturalny szampon do włosów, który każdego ranka pozwoli Ci wspaniale powitać nowy dzień.
10 kropli olejku lawendowego + 10 kropli olejku grejpfrutowego + 10 kropli olejku z kolendry + około 50 ml oleju migdałowego
(Oczywiście w zależności od potrzeb, możesz przygotować mniej mieszanki. Wtedy przyjmij, że na każde 3 krople olejku należy dodać 5 ml oleju migdałowego) Jeśli czujesz się wyczerpany, spróbuj zastosować 3-4 krople mieszanki do kąpieli. Po tak ożywczym doświadczeniu, z pewnością powrócą siły witalne.
3 krople olejku lawendowego + 3 krople olejku tymiankowego + 3 krople olejku z mięty pieprzowej + 3 krople olejku rozmarynowego
Kompozycja ma działanie łagodzące bóle głowy. Najskuteczniej działa, kiedy dyfuzja mieszanki odbywa się w okolicach głowy. Można również skropić mieszanką chusteczkę higieniczną i wdychać jej zapach.
4 krople olejku lawendowego + 2 krople olejku cedrowego + 2 krople olejku pomarańczowego + 1 kropla olejku ylang-ylang + 1 kropla olejku wetiwerowego
Złożona, bogata kompozycja olejków eterycznych o działaniu relaksującym i usuwającym stresy. Jej ziołowo-drzewny aromat z delikatną nutką kwiatowego zapachu pąków ylang-ylang pozwala na zanurzenie się w krainie błogiego odpoczynku i wyciszenia zmysłów.
4 krople olejku lawendowego + 4 krople olejku sandałowego + 4 krople olejku szałwiowego
Mieszanka o działaniu uspokajającym – pozwala pozbyć się rozdrażnienia, ukoić zmysły, zregenerować system nerwowy i powrócić do harmonii.
2 krople olejku lawendowego + 2 krople olejku cytrynowego + 2 krople olejku z mięty pieprzowej
Kompozycja olejków ułatwiająca oddychanie: olejek z mięty pieprzowej pomaga udrożnić drogi oddechowe, olejek cytrynowy wykazuje działanie antybakteryjne, a dodatek olejku lawendowego wpływa dodatkowo na właściwości relaksujące tej mieszanki.
1 kropla olejku lawendowego + 1 kropla olejku bergamotowego + 1 kropla olejku paczuli + 1 kropla olejku ylang-ylang
Kompozycja olejków eterycznych ułatwiająca spokojny sen. Polecana jest wieczorem, podczas przygotowania do snu, przynajmniej 20 minut. Ma działanie rozluźniające i uwalniające od napięcia, przez to wpływa na długość i jakość snu.
2 krople olejku lawendowego + 2 krople olejku cytrynowego + 2 krople olejku rozmarynowego
Mieszanka o pięknym, świeżym aromacie ziołowo-cytrusowym. Wywołuje wrażenie świeżości i czystości. Poleca się ją szczególnie do salonów i sypialni, gdzie szczególnie zależy nam na zachowaniu rześkiego powietrza i przyjemnej atmosfery.
Ciekawostki:
W literaturze z dziedziny aromaterapii wiemy, że jako jeden z pierwszych olejek lawendowy wykorzystał w medycynie Rene Maurice Gattefosse, kiedy osobiście potwierdził właściwości lecznicze w przypadku oparzeń. Wiadomo również o wykorzystywaniu olejku lawendowego przez doktora Jean’a Valnet’a do leczenia poważnych poparzeń i ran doznanych przez francuskich żołnierzy podczas wojny.
Możliwe sposoby użycia:
– do aromaterapii,
– do sauny,
– do inhalacji,
– do masażu rozluźniającego,
– do parówek oczyszczających,
– jako składnik kosmetyków,
– do wcierania w ciało.
UWAGA!
Nie stosować nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę.
Nie stosować podczas ciąży oraz u dzieci.
Źródła:
„Sensoryka i podstawy perfumerii” , Agata Jabłońska – Trypuć, Ryszard Farbiszewski
„Aromaterapia dla całej rodziny”, Marion Romer
„Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii”, Valerie Ann Worwood
„Pachnąca apteka: tajemnice aromaterapii” ,Iwona Konopacka-Brud, Władysław Stanisław Brud”