Zastosowanie eterycznego olejku wetiwerowego
Zastosowanie:
Olejek eteryczny wetiwer jest uważany za silny, naturalny środek do pielęgnacji cery trądzikowej i problematycznej. Pomaga skórze się regenerować i mimo tłustej formuły – zapobiega przetłuszczaniu się cery. Wykazuje także lekkie działanie zmniejszające widoczność blizn. Olejek wetiwerowy stosowany do masażu lub w kominkach aromaterapeutycznych, jest chętnie polecany przez instruktorów medytacji jako podkreślający podniosły nastrój, wyciszający i kojący. Aromaterapeuci wskazują także na jego działanie antydepresyjne. Poleca się go w stanach przygnębienia i apatii. Można go stosować także do nacierań i masaży olejami – konieczne jest wówczas rozcieńczenie w oleju roślinnym. Pomaga zwalczać bóle reumatyczne rozgrzewając organizm, mówi się także o właściwościach regulujących przemianę materii olejku wetiwerowego.
Metoda pozyskiwania:
Olejek wetiwer pozyskuje się z korzeni tej aromatycznej trawy metodą destylacji parą wodną. To najpopularniejszy sposób otrzymywania naturalnych olejków eterycznych. Olejek wetiwerowy przybiera postać dość gęstej cieczy o brązowawym zabarwieniu i charakterystycznym ziemistym zapachu.
Możliwe sposoby użycia:
– do aromaterapii,
– do odnawiania zapachu suszu kwiatowego (potpourri),
– do pachnącej saszetki,
– do sauny,
– do inhalacji,
– do masażu rozluźniającego,
– do parówek oczyszczających,
– jako składnik kosmetyków,
– do wcierania w ciało
– do olejku do brody.
Receptury
DLA SUCHEJ SKÓRY
1 kropla olejku wetiwer + 3 krople olejku lawendowego + 3 krople olejku palmaroza + 3 łyżki oleju bazowego
Olejki eteryczne zmieszać ze sobą, następnie zmieszać z olejem bazowym. Mieszanka służy do nacierania wyjątkowo suchej, spękanej skóry, z tak zwanym efektem „łuski”. Poprawia poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry, pomagając zapobiegać pękaniu.
NA DOBRY SEN
7 kropel olejku wetiwer + 20 kropel olejku lawendowego + 2 lyżki oleju bazowego
Połączenie olejku lawendowego, wykazującego działanie relaksujące, oraz olejku z aromatycznej trawy wetiwer, wykazującej działanie antydepresyjne, daje aromatyczną, ziołową mieszankę ułatwiającą spokojny, głęboki sen. Po połączeniu olejków eterycznych, a następnie zmieszaniu ich z olejem bazowym, kompozycję można przelać do buteleczki typu roll-on i nacierać nią nadgarski tuż przed pójściem spać.
NA NIEPRZYJEMNE ZAPACHY W POMIESZCZENIU
2 krople olejku wetiwerowego + 7 kropel olejku miętowego + 8 kropel olejku mandarynkowego
Klasyczna mieszanka aromatyzująca pomieszczenie. Ma działanie odświeżające, neutralizujące nieprzyjemne zapachy, a dodatkowo, dzięki zawartości olejku mandarynkowego pobudza do działania i dodaje energii.
NA ZMNIEJSZENIE STRESU
1 kropla olejku wetiwerowego + 8 kropel olejku z drzewa różanego + 8 kropel olejku bergamotowego + 4 krople olejku ylang-ylang + 4 krople olejku cynamonowego
Ta złożona z wielu elementów mieszanka jest idealnym przykładem na to, jak wielkie znaczenie w aromaterapii ma posiadanie konkretnej wiedzy. Ta idealnie skomponowana, synergiczna kompozycja ma działanie relaksujące, ułatwiające odpoczynek, uwalniające od stresów i napięć. Jest polecana w momentach, kiedy natłok myśli nie pozwala na skuteczne odprężenie.
DLA ROZLUŹNIENIA
2 krople olejku wetiwerowego + 5 kropli olejku cedrowego + 10 kropli olejku pomarańczowego
Kolejna kompozycja o działaniu relaksującym. Dodaje optymizmu dzięki dużej zawartości olejku pomarańczowego, znanego ze swych ożywczych właściwości.
NA BŁOGI SEN I WYPOCZYNEK
2 krople olejku wetiwerowego + 8 kropel olejku cytrynowego + 8 kropel olejku lawendowego
Mieszanka olejków ułatwiająca zasypianie i wspomagająca błogi wypoczynek. Nadaje się zarówno do stosowania w kominku, w dyfuzorze czy atomizerze (po rozcieńczeniu wodą), ale również jako spray do pościeli.
DO MASAŻU STÓP
1 kropla olejku wetiwerowego + 1 kropla olejku lawendowego + 2 krople olejku pomarańczowego + 2 krople olejku ylang-ylang + 6 kropli olejku sandałowego
Olejki dobrze zmieszać, a następnie rozpuścić w 3 łyżkach roślinnego oleju bazowego (np. migdałowego). Stosować do masażu stóp przed snem, aby odprężyć ciało, uspokoić umysł, pozbyć się natrętnych myśli i spokojnie zasnąć.
NA RELAKSUJĄCĄ KĄPIEL
1 kropla olejku wetiwerowego + 1 kropla olejku ylang-ylang + 2 krople olejku lawendowego + 2 krople olejku bergamotowego
Mieszanka polecana na wieczorną kąpiel, o działaniu kojącym, uspokajającym i poprawiającym jakość snu. UWAGA: Aby olejki dobrze rozpuściły się w wodzie, należy wlewać krople pod strumień płynącej gorącej wody, a nie do stojącej tafli.
Ciekawostki:
Zapach czystego olejku wetiwerowego określa się jako ziemisty, co idzie w parze z jego właściwościami. Aromaterapeuci wskazują na fakt, że aromat tego olejku „uziemia” – pomaga wyzwolić się od uciążliwych stresów, zwalczyć prześladujące nas obawy i ujrzeć dorgę do poprawy sytuacji życiowej.
Czy wiesz, że…
Napar z korzenia wetywerii (napój letni) jest stosowany do chłodzenia organizmu, leczenia biegunki, gorączki i niestrawności.
Czy wiesz, że…
Suszone korzenie wetiweru są wplatane w parawany, zasłony, łóżka, strzechy chat i kapelusze, aby zapewnić efekt chłodzenia latem.
Czy wiesz, że…
W medycynie starożytnej i ludowej olejek eteryczny z wetiweru jest stosowany w leczeniu reumatyzmu, ukąszeń węży/skorpionów, zwichnięć, skurczów menstruacyjnych, histerii i wahań nastroju.
Czy wiesz, że…
Roślina wetiwer ma tak grube korzenie, że używane są one do podtrzymywania gleby, podnoszenia poziomu wód gruntowych, ochrony nasypów oraz zapobiegania osuwiskom błotnym i spadaniu skał.
UWAGA
Nie stosować nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę.
Nie stosować podczas ciąży oraz u dzieci.
Źródła:
„Sensoryka i podstawy perfumerii” , Agata Jabłońska – Trypuć, Ryszard Farbiszewski
„Aromaterapia dla całej rodziny”, Marion Romer
„Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii”, Valerie Ann Worwood
„Pachnąca apteka: tajemnice aromaterapii” ,Iwona Konopacka-Brud, Władysław Stanisław Brud”